BNP BNP BNP BNP BNP BNP

Gündem İçeriği Gündem İçeriği

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde katılımcılara büyük avantajlar sağlayan Kanun ve Yönetmelik değişiklikleri ile bu doğrultuda şirketimizde bulunan sözleşme(leri)nizin dahil olduğu plan(lar)da yapılan düzenlemeler hakkında sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyarız.

 

Gündem İçeriği Gündem İçeriği

 • Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu ile Borçlanma Araçları Grup Emeklilik Yatırım Fonu’nun tanıtım formlarında yapılacak değişiklikler

  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu ile BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Borçlanma Araçları Grup Emeklilik Yatırım Fonu’nun tanıtım formlarında yapılacak değişiklikler için tıklayınız .
 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Birinci Değişken Emeklilik Yatırım Fonu Hakkında Katılımcılara Duyuru

  Sermaye Piyasası Kurulunun 27.11.2020 tarih ve E-12233903-325.01.03-12088 sayılı izni doğrultusunda kurucusu olduğumuz BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Birinci Değişken Emeklilik Yatırım Fonu'nun Katılımcılara Duyuru Metnine KAP'tan ve linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş BPF ve BNY Fonları Birleştirilmesi Hakkında Katılımcılara Duyuru

  Sermaye Piyasası Kurulunun 13.05.2020 tarih ve 12233903-325.01.01-E.5055  sayılı izni doğrultusunda, kurucusu olduğumuz BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Değişken Grup Emeklilik Yatırım Fonu'nun BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Borçlanma Araçları Grup Emeklilik Yatırım Fonu bünyesinde birleştirilmesine izin verilmiştir. İlgili değişiklikler 10.09.2020 tarihi itibarıyla geçerli olacaktır. Katılımcılara Duyuru Metnine KAP'tan ve  linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

   

   

 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Katkı Emeklilik Yatırım Fonu Hakkında Katılımcılara Duyuru

  Sermaye Piyasası Kurulunun 30.12.2019 tarih ve 12233903-325.07-E.16346 sayılı izni doğrultusunda kurucusu olduğumuz fonda değişiklik yapılmıştır. İlgili değişiklikler 31.07.2019 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanmıştır. Katılımcılara Duyuru Metnine KAP'tan ve  linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Kurucusu Olduğumuz Emeklilik Yatırım Fonları İzahname Değişiklikleri

  Sermaye Piyasası Kurulunun 06.12.2019 tarih ve 12233903-325.07-E.15236 sayılı izni doğrultusunda kurucusu olduğumuz 4 fonda  değişiklik yapılmıştır. İlgili değişiklikler 02.01.2020 tarihi itibariyle geçerli olacaktır. Katılımcılara Duyuru Metnine KAP'tan ve   linki tıklayarak ulaşabilirsiniz .
 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş İkinci Değişken Emeklilik Yatırım Fonu Dönüşüm Hakkında Katılımcılara Duyuru

  Sermaye Piyasası Kurulunun 25.11.2019 tarih ve 12233903-325.01.03-E.14823 sayılı izni doğrultusunda kurucusu olduğumuz BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş İkinci Değişken Emeklilik Yatırım Fonu'nun Katılımcılara Duyuru Metnine KAP'tan ve  linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Birinci Para Piyasası Emeklilik Yatırım Fonu Hakkında Katılımcılara Duyuru

  Sermaye Piyasası Kurulunun 27.11.2019 tarih ve 12233903-325.07-E.14865 sayılı izni doğrultusunda kurucusu olduğumuz BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Birinci Para Piyasası Emeklilik Yatırım Fonu'nun Katılımcılara Duyuru Metnine KAP'tan ve  linki tıklayarak ulaşabilirsiniz .

   

 • Portföy Yönetim Şirketi Değişikliği

  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Agresif Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Dengeli Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Dinamik Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Muhafazakar Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Agresif Katılım Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Dinamik Katılım Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Standart  Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS  Katılım Standart  Emeklilik Yatırım Fonu, BNP  Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Başlangıç Emeklilik Yatırım Fonu, BNP  Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Başlangıç Katılım Emeklilik Yatırım Fonu, BNP  Paribas Cardif Emeklilik A.Ş  Birinci Para Piyasası  Emeklilik Yatırım Fonu, BNP  Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Standart   Emeklilik Yatırım Fonu, BNP  Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Altın   Emeklilik Yatırım Fonu, BNP  Paribas Cardif Emeklilik A.Ş Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonunda  Portföy Yöneticisi aşağıdaki şekilde değişmiştir.

   

  Duyuru metni için tıklayınız.

 • BPF ve BPG Fonları Dönüşümü Hakkında Katılımcı Duyurusu

  BPF

  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Kamu Borçlanma Araçları Grup Emeklilik Yatırım Fonu'nun BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Borçlanma Araçları Grup Emeklilik Yatırım Fonu'na dönüşümü Sermaye Piyasası Kurulu'ndan alınan 07/12/2018 tarih ve 12233903-325.01.03-E.13631 sayılı izin doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

   

  BPG

  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu'nun BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu'na dönüşümü Sermaye Piyasası Kurulu'ndan alınan 07/12/2018 tarih ve 12233903-325.01.03-E.13631 sayılı izin doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

   

  Yukarıda belirtilen fon dönüşümleri ile ilgili "Katılımcılara Duyuru Metni"ni görüntülemek için tıklayınız.

 • Otomatik Katılım Planı Kapsamında Sunulan Yeni Fonlar Hakkında Bilgilendirme

  28/03/2001 tarihli ve 4632 sayılı  Bireysel Emeklilik ve Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nun (Kanun) Ek-2 ve Geçici 2'nci maddesine göre sisteme dahil edilen ve Başlangıç Fonlarında yer alan çalışanların bu fonlardan ayrılma tercihinde bulunması durumunda çalışanlara sunulacak  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Agresif Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Dengeli Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Dinamik Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Muhafazakar Değişken Emeklilik Yatırım Fonu, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Agresif Katılım Değişken Emeklilik Yatırım Fonu ve BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş OKS Dinamik Katılım Değişken Emeklilik Yatırım Fonu 02/01/2018 tarihinde katılımcıların hizmetine sunulmuştur.

 • Kurucusu Olduğumuz Emeklilik Yatırım Fonları İçtüzük ve İzahname Değişiklikleri

  İçtüzük ve İzahname Değişiklikleri dosyasına erişmek için tıklayınız
 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Büyüme Amaçlı Esnek Emeklilik Yatırım Fonu'nun, Ünvanı, Yatırım Stratejisi, Portföy Varlıkları ve Karşılaştırma Ölçütü Değişikliği

  Sermaye Piyasası Kurulu'ndan alınan 26.01.2017 tarih ve 12233903-310.01.03-E.1060 sayılı karar ile kurucusu olduğumuz BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Büyüme Amaçlı Esnek Emeklilik Yatırım Fonu'nun BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. İkinci Değişken Emeklilik Yatırım Fonu'na dönüştürülmesine izin verilmiştir.
   
  Fonun Ünvanında ,Yatırım Stratejisinde,Fon portföyünde yer alacak varlıklarda ve Fonun Karşılaştırma Ölçütünde değişikliğe gidilmiştir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde Otomatik Katılım Dönemi Başlıyor

  Otomatik katılım kimleri kapsamaktadır? 

  Tasarı uyarınca Kanun'a eklenecek Ek Madde 2 ile Türk vatandaşları veya Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. Maddesi1 kapsamında olan ve 45 yaşını doldurmamış kişilerden Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4. Maddesinin (a)2 (iş sözleşmesi kapsamında çalışanlar) ve (c)3 (kamu çalışanları) bentlerine göre çalışmaya başlayanlar, işveren tarafından düzenlenecek bir emeklilik sözleşmesi ile emeklilik planına dâhil edilir. 

  Emeklilik planı konusunda herhangi bir kısıtlama var mıdır? 

  Evet, işveren çalışanlarını sadece otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dâhil edebilir. 
  Bakanlar kurulu emeklilik planına dâhil edilecek işyerleri ile çalışanları ve bu kapsamdaki uygulama esaslarını belirlemeye yetkilidir. 

  Çalışanlar tarafından yapılacak katkı oranı nedir? 

  Tasarı uyarınca Çalışan katkı payı, çalışanın SGK kapsamında ödenecek prime esas kazancının %3ü kadardır. Bakanlar kurulu bu oranı iki katına kadar artırabilir ya da %1e kadar azaltabilir. 

  Katkı payı emeklilik planına nasıl aktarılacaktır? 

  Katkı payı tutarı en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü işveren tarafından bireysel emeklilik şirketine aktarılır. Zamanında aktarmama durumunda gecikmeden kaynaklanan zarardan işveren sorumludur. 

  Cayma hakkı mevcut mudur? 

  Evet, çalışan emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirilmesini izleyen 2 ay içinde sözleşmeden cayabilir. 

  Cayma durumunda cayma tarihine kadar yatırılan katkı payı ne olur? 

  Cayma durumunda cayma tarihine kadar ödenen katkı payları, varsa yatırım gelirleriyle birlikte 10 iş günü içinde katılımcıya iade edilir. Bireysel emeklilik şirketi cayma işleme konulana kadar ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumludur. 

  Ara verme mümkün müdür? 

  Müsteşarlığın belirleyeceği durumlarda çalışan katkı payı ödenmesine ara vermeyi talep edebilir. Bu haller henüz belirlenmemiştir. 

  İşyeri değişikliği durumunda ne olur? 

  İşyeri değişikliği durumunda, eğer çalışanın yeni işyerinde de otomatik katılım sistemine tabi bir emeklilik planı varsa birikim yeni işyerindeki sözleşmeye aktarılır. Aktarım esnasında çalışanın sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi kesintiye uğramaz. Yeni işyerinde plan bulunmaması durumunda, çalışan dilerse önceki işyerindeki sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilir. Aksi takdirde emeklilik sözleşmesi sonlandırılır. Çalışanın bu paragrafta belirtilen hakkını değişikliği izleyen ayın sonuna kadar bireysel emeklilik şirketine bildirmesi gerekmektedir. 

  Otomatik katılım sisteminde de devlet katkısından yararlanılabilir mi? 

  Evet, çalışan adına ödenen katkı payları üzerinden, diğer tüm emeklilik sözleşmelerinde olduğu gibi devlet katkısından yararlanılması mümkündür. Çalışanın sisteme ilk dahil olmasını izleyen 2 ay içinde cayma hakkını kullanmaması halinde bir defalık 1.000 TL tutarında ilave devlet katkısı sağlanır. Bu tutara hak kazanılması devlet katkısına hak kazanmaya ilişkin genel kurallara tabidir. Bakanlar kurulu bu tutarı yarısı kadar artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. 

  Otomatik katılım sisteminin devlet katkısı dışında sağladığı bir fayda var mıdır? 

  Emeklilik hakkının kazanılması halinde, hesaplarında bulunan birikimle en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası yaptıran çalışana, birikiminin %5'i oranında ilave devlet katkısı ödemesi yapılır. 

  Otomatik Katılım Sisteminde Bireysel Emeklilik Şirketlerinin gelirleri hangi kalemlerden oluşur? 

  Otomatik katılım kapsamındaki emeklilik planlarına ilişkin olarak fon işletim gideri dışında bir kesinti yapılamaz. 

  Otomatik katılım sisteminde işveren nasıl denetlenecektir? 

  Otomatik katılım sistemine ilişkin işlemlerden dolayı işverenleri denetleyecek kuruluş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. İşverenin kanun hükümlerine aykırı davrandığının tespiti halinde, her bir ihlal için Bakanlık tarafından 100 TL idari para cezası uygulanır. 

  Değişikliğin yürürlük tarihi nedir? 

  Tasarının değişiklik olmaksızın mecliste onaylanarak kanunlaşması durumunda yürürlük tarihi 1 Ocak 2017'dir. 

 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Altın Emeklilik Yatırım Fonu Esnek Emeklilik Yatırım Fonu İçtüzük, İzahname ve Tanıtım Formu Değişikliği

  Kurucusu olduğumuz BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Altın Emeklilik Yatırım Fonu İçtüzüğünün Fon Mal Varlığının Kullanılması başlıklı 11.maddesi ile izahnamesinin Fon ile İlgili Bilgiler Başlıklı B bölümünün II.4.1. ve II.4.2 maddeleri Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Esnek Emeklilik Yatırım Fonu izahnamesinin ise "Fon İle İlgili Bilgiler" başlıklı B bölümünün II/1.maddesi Sermaye Piyasası Kurulu'ndan alınan 28 / 12 / 2015 tarih ve 12233903-310.01.06-E.14422 sayılı izin doğrultusunda değiştirilmiştir.


  Emeklilik Yatırım Fonlarımızın İç Tüzük, İzahname ve Tanıtım Formlarında Yapılan Değişiklik Hakkında Bilgilendirme
 • 2019 Yılı Birikimli Hayat Portföyü Kar Payı Dağıtım Oranları

  Kar Payı Dağıtım Oranları'nı görüntülemek için lütfen tıklayınız.

  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş 2019 Yılı Hayat Branşı Kar Payı Dağıtımını görmek için tıklayınız.

 • Artan Devlet Katkısı ile emekliliğiniz büyüyor

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bireysel katılımcılar ve mavi kart sahibi kişiler ilgili takvim yılında ödeyecekleri her katkı payının %25'i kadar devlet katkısı alabilirler, bir yıl içerisinde toplamda alınabilecek olan devlet katkısının üst sınırı asgari brüt ücretin yıllık tutarının %25'i kadar olabilir. 2016 yılı için toplamda 19.764 TL katkı payı ödenmesi halinde alınabilecek olan devlet katkısı tutarı  4.941 TL* 'dir.

   

  Planladığınız emeklilik birikimine ulaşabilmeniz ve Devlet Katkısı fırsatından maksimum seviyede faydalanabilmeniz için katkı payınızı düzenli olarak ödemenizin önemini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

   

  * Bu tutar her yıl asgari ücretin aylık brüt tutarı ile güncellenmektedir.

 • Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Uygulama Değişikliği

  01.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki kesinti uygulamalarında değişiklik yapılmıştır. Buna göre; sözleşmenin ilk 5 yılı içinde ve 6. yılından itibaren yapılabilecek olan kesintilere üst sınır getirilmiştir. Belirlenen üst sınırı aşan tutarların olması durumunda; yapılan fazla kesintiler yönetmeliğin belirlediği kapsamlar dâhilinde katılımcılara iade edilecektir.
   

  Bu kapsamda daha önce sisteme dâhil olmuş sözleşmeler ile birlikte yeni düzenlenecek tüm sözleşmeler için aşağıdaki kontroller uygulanacaktır;
   

  • Sözleşmenin ilk beş yılı içinde yapılacak "giriş aidatı" ve "yönetim gider kesintisi" toplamı, her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5'ini geçemeyecek.
  • Sözleşmenin ilk 5 yılından sonra "giriş aidatı" ve "yönetim gider kesintisi" adı altında sözleşme sonuna kadar herhangi bir kesinti yapılmayacak.
  • 01.01.2016 tarihi itibariyle, sistemde kalma süresi 5 yılın altında olan sözleşmelerde, öncelikle sözleşme boyunca yapılmış "giriş aidatı" ve "yönetim gider kesintisi" hesaplanacaktır. Kesinti toplamının 5 yıllık üst sınırın üstünde olması halinde 01.01.2016 sonrasında herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.
  • 01.01.2016 tarihinde, bu tarihe kadar sistemde kalış süresi 5 yıl ve daha uzun olan sözleşmelerden, 01.01.2016 sonrasında "giriş aidatı" ve "yönetim gider kesintisi" yapılamayacaktır.
  • Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren yapılacak toplam kesinti tutarı, 6. yıl ve sonrası için "sözleşme kapsamında devlet katkısı hesabında bulunan tutarın belli bir oranına karşılık gelen tutarı" geçemeyecek.
  • Emeklilik Sözleşmesi'nin 6. Yıldönümü ve bunu izleyen her yıldönümünde, sözleşmeden bir önceki yıl yapılan Fon Toplam Gider Kesintisi'nin belli oranında iade uygulanacak.
  • Devlet katkısı üzerinden yapılacak kesintilere ilişkin üst sınır kontrolü ile fon toplam gider kesintisine ilişkin iade işlemi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanacak.
    

  Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 • Devlet Katkısı Uygulaması

  Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Ocak 2013 itibarıyla geçerli olan eşsiz %25 Devlet Katkısı uygulaması kapsamında, Devlet Katkısı ödemelerinin aşağıdaki kapsamda yapılmaya başlandığını bildirmekten mutluluk duyarız.

  • Ocak 2013'de şirketimize intikali gerçekleşen katkı payı ödemeleriniz için Devlet Katkısı tutarı
   30 Nisan 2013 tarihinde ödenmiş olup, bnpparibascardif.com.tr'den ulaşabileceğiniz internet şubemizdeki Ödemeler/Makbuzlar bölümünde Devlet Katkısı ödemesi olarak görüntülenebilmektedir.
  • Şubat ve Mart 2013'de şirketimize intikali gerçekleşen katkı payı ödemeleriniz için Devlet Katkısı tutarı ise 2 Mayıs 2013 tarihinde ödenmiş olup internet şubemizden takip edilebilmektedir.

  Bireysel Emeklilik sözleşmenizde Devlet Katkısı tutarınız yukarıda belirtilen tarihleri takip eden iş gününde  BNP Paribas Cardif Emeklilik Katkı Emeklilik Yatırım Fonuna  aktarılacaktır. Bu fon kapsamındaki birikiminiz hakkında bilgiye;

  • bnpparibascardif.com.tr  de bulunan internet şubemizden ya da 444 43 23 Müşteri İletişim Merkezi'mizden, ayrıca
  • takasbank.com.tr 'de bulunan "Bireysel Emeklilik" linkindeki isminize açılmış hesabınızdan ya da 444 74 74 Alo Takas'dan ulaşabilirsiniz.

   

  Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ödediğiniz katkı paylarınız için Devlet Katkısı hesaplaması Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından mevzuatta belirtilen süreler dahilinde, ödemenizin şirketimize intikal tarihini takip eden yaklaşık 2 ay içerisinde yapılacak olup, yukarıdaki internet adreslerinden bu tutarları düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

   

  Devlet Katkısı ve Bireysel Emeklilik Sistemi 'nde gerçekleştirilen diğer düzenlemeler hakkında detaylı bilgiye bnpparibascardif.com.tr ve/veya egm.org.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 • Emeklilik Yatırım Fonlarımızın İç Tüzük, İzahname ve Tanıtım Formlarında Yapılan Değişiklik Hakkında Duyuru

  13.03.2013 tarihli 28586 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Emeklilik Yatırım Fonları Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 09.11.2012 tarihli 28462 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik" hükümleri gereğince bazı BNP Paribas Cardif Emeklilik Yatırım fonlarının basta Fon Unvanı, Yatırım Stratejisi, Karşılaştırma Ölçütü ve Yatırım Stratejisi Bant aralıklarında yapılan düzenlemelerden dolayı içtüzük, izahname ve tanıtım formlarında değişiklik yapılmıştır, Konu ile ilgili detaylara linkte bulunan dosyadan ulaşılabilir.

  Emeklilik Yatırım Fonlarımızın İç Tüzük, İzahname ve Tanıtım Formlarında Yapılan Değişiklik Hakkında Bilgilendirme

   

 • Kurumsal Web Sitemize Altın Örümcek Ödülü!

  Türkiye'nin 2002 yılından bu yana düzenlenen ilk ve tek bağımsız organizasyonu olan ve bu sene 11.si düzenlenen Altın Örümcek Web Ödülleri'nde www.bnpparibascardif.com.tr "Sigortacılık" kategorisinde ödüle layık görüldü! Altın Örümcek Web Ödülleri'nin alanlarında uzman ve tecrübeli jüri üyeleri tarafından ödüllendirilen internet sitemiz, sizlerin ihtiyaçlarını ön plana çıkartan kullanıcı dostu yapısı ile "Yeni Nesil Sigortacılık" anlayışımızı yansıtıyor. Kurumsal web sitemizin elde ettiği basariyi sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyor ve sizlere daha iyi hizmet vermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.
   

  Altın Örümcek Ödülleri

  Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve internet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması ve hak ettiği yeri bulması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla düzenlenen, geleneksel hale gelmiş, Türkiye'deki ilk ve tek bağımsız organizasyondur.

  2002 yılından bu yana DorukNet tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Altın Örümcek Web Ödülleri Organizasyonu'nda, web ve internet teknolojileri, pazarlama ve iletişim Alanlarında uzman ve tecrübeli jüri üyeleri, her sene Türkiye'de gerçekleştirilen başarılı projeleri belirlemektedir.

   

 • Devlet Katkısı ile Artık Herkes Kazançlı

  01.01.2013 tarihinden itibaren, önceki dönemlerde katkı payının vergi matrahınızdan indirilmesi ile sağlanan vergi avantajı uygulaması kaldırılarak, bireysel katılımcıların ödedikleri katkı paylarına ek olarak devlet katkısı verilmesi uygulaması getirilmiştir. Bu uygulamaya göre;

  Bireysel katılımcıların ödedikleri her katkı payının %25'i kadar ek bir tutar, devlet katkısı olarak katılımcının emeklilik sözleşmesine bağlı ayrı bir hesapta takip edilecek ve yatırıma yönlendirilecektir. Devlet Katkısı uygulamasından vergi mükellefi olunması ya da vergi ödenmesi şartı aranmadan katkı ödeyen tüm bireysel katılımcılar faydalanabilecektir.

  Katılımcının bu sistem aracılığı ile yararlanabileceği azami Devlet Katkısı tutarı, ilgili takvim yılı için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücretin %25'idir.

  Devlet katkısı uygulamasından yararlanmanız için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ödeyeceğiniz her katkı payı, limitler dahilindeki tutara kadar devlet katkısından doğrudan yararlanacaktır. Bu nedenle, 01.01.2013 tarihinden sonra katkı payı ödemelerinizin yapıldığına dair tarafınıza gönderilecek olan tahsilat makbuzlarını devlet katkısı teşvikini almak için bir kuruma ibraz etmenize gerek olmayacaktır.

  Söz konusu devlet katkısı Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki sözleşmelerinizin tamamı için tek bir limit olarak uygulanacaktır. Devlet katkısı tutarı, şirketimiz veya bir başka emeklilik şirketinde bir veya birden fazla sözleşmeniz olması halinde, her aylık tahsilata göre sözleşmeleriniz arasında oransal olarak paylaştırılacaktır. Bu tutarların hesaplanması Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yapılacak ve hak edilen devlet katkısı tutar(lar)i nakit olarak katılımcı adına bu merkez tarafından ilgili sözleşmelerin bulunduğu emeklilik şirket(ler)ine aktarılacaktır.

  Devlet katkısı tutarı, sistemde kalma süresine bağlı olarak hak edilir. 01.01.2013 tarihinden itibaren sisteme bireysel katılımcı olarak yatırılan katkı payları üzerinden elde edilen Devlet Katkısı hak edişi aşağıdaki sürelerce uygulanır:

   

  a) En az üç yıl sistemde kalınması durumunda; Devlet Katkısı ve varsa getirilerinin %15'ine,

  b) En az altı yıl sistemde kalınması durumunda; Devlet Katkısı ve varsa getirilerinin %35'ine,

  c) En az on yıl sistemde kalınması durumunda; Devlet Katkısı ve varsa getirilerinin %60'ina hak kazanılır. Bu sürelerin hesabında emeklilik sözleşmesi esas alınmaktadır.

  d) Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emeklilik hakki kazananlar (10 yıl sistemde kalarak 56 yaşını doldurmuş katılımcılar) ile bu sistemden vefat veya malûliyet nedeniyle ayrılanlar, Devlet Katkısı ve varsa getirilerinin tamamına yukarıdaki sürelere bakılmaksızın hak kazanmış olur.

  Bunlara ek olarak, 29.05.2012 tarihi itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi'nde olup 29.06.2012 tarihinden itibaren iki yıl içinde herhangi bir emeklilik sözleşmenizi birikiminizi alarak sonlandırırsanız, 31.12.2014 tarihine kadar Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yatıracağınız katkı payları için Devlet Katkısı'ndan yararlanma hakkinizi kaybedersiniz. Önerimiz, Devlet Katkısı'ndan maksimum yararlanmanız için ödemelerinizi aksatmadan sistemde kalmaya devam etmenizdir.

   

  Halen sistemde olan katılımcılarımız ise sistemde bulundukları süreyle orantılı olarak Devlet Katkısı tutarını daha erken hak edebilecekler!

   

  Mevcut katılımcılarımızın Devlet Katkısı hak ediş sürecinde, yeni BES kanununun yürürlüğe girdiği 01.01.2013 tarihine kadar sistemde geçirilen toplam süreye bağlı olarak ve en az üç yıl (31.12.2016 dahil olmak üzere) sistemde kalınması koşulu ile bir defaya mahsus olarak,

   

  01.01.2013'e kadar

  a) Sistemde üç yıldan fazla, 6 yıldan az bulunulması durumunda 1 yıl,

  b) Sistemde altı yıldan fazla, 10 yıldan az bulunulması durumunda 2 yıl,

  c) Sistemde on yıldan fazla bulunulması durumunda 3 yıl süre Devlet Katkısı hak ediş sürenize eklenecektir.

   

 • Daha Düşük Kesintiler, Daha Fazla Birikim

  1 Ocak 2013'ten itibaren geçerli olmak üzere;

  • Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında ödenen katkı payları üzerinden azami oranı %8 olarak uygulanmakta olan yönetim gider kesintisi %2'ye düşürülmüştür. Bu kapsamda, şirketimiz nezdinde sahip olunan bireysel emeklilik, gruba bağlı bireysel emeklilik veya işveren grup emeklilik sözleşmenizde %3 ve üzeri olarak ödenen bu kesinti %2'ye indirilmekte, hali hazırda %2 ve altında Yönetim Gider Kesintisi oranına sahip sözleşmelerin hakları aynen korunmaktadır. 

   Emeklilik döneminde hedeflendiğiniz birikimlere ulaşmak için düzenli ve yeterli katkı payı yatırıyor olmanız önemlidir. Ancak, emeklilik sözleşmeniz süresi içinde katkı payı ödemenize ara verebilirsiniz. Katılımcıların düzenli tasarruflarını teşvikini teminden mevcut ve yeni planlarda uygulanmak üzere; vadesinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip üç ay içinde hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ilgili sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilir ve ara verme süresi boyunca katılımcının birikiminin anaparası üzerinden ara verilen her tam ay için iki Türk Lirasını asmayacak şekilde ek yönetim gideri kesintisi uygulanır.

    
  • Fon net varlık değeri üzerinden azami yıllık %3.65 olarak hesaplanan Fon İşletim Gideri Kesintisi, mevcut ve yeni planlarda Fon Toplam Gideri Kesintisi başlığı altında ve fon grupları bazında olmak üzere değiştirilmiş ve ilgili oranlar düşürülmüştür. Buna göre Fon Toplam Gideri Kesintisi (fon işletim gideri kesintisi dahil olmak üzere) yıllık azami limitleri Para Piyasası Fonlarında %1.09, Kamu /Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları, Endeks Fonlarında %1.91, Hisse, Esnek ve diğer fonlarda % 2.28 olarak uygulanacaktır.
 • Daha Fazla Fon Seçeneği

  BNP Paribas Cardif Emeklilik nezdindeki 1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı emeklilik planlarımızda, fon seçenekleri aşağıdaki şekilde arttırılmıştır.

  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF,
  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Para Piyasası Likit - Kamu EYF, 
  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Gelir Amaçlı Karma Borçlanma Araçları USD EYF,
  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Gelir Amaçlı Karma Borçlanma Araçları Döviz EYF,
  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Esnek EYF,
  BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF.

  Bireysel emeklilik sözleşmeniz boyunca risk tercihlerinizin değişmesi ya da ekonomik göstergelerin farklılaşması doğrultusunda emeklilik döneminizde hedeflediğiniz birikim tutarına ulaşabilmeniz için yılda 6 defa planınız çerçevesinde sunulan fon dağılımlarınızı değiştirebileceğinizi hatırlatırız.

 • İşverenler İçin Önemli Düzenlemeler

  • İşverenlerde Avantaj Oranı %15'e Yükselmiştir
   Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki yeni düzenlemeler, bireysel katılımcıların yani sıra işverenler için de avantajlar sağlamaktadır. Mevcut sistemde işverenlerin çalışanları adına ödedikleri bireysel emeklilik katkı payı tutarları çalışanın aylık brüt ücretinin %10'u ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını asmayacak şekilde çalışan bordrosu ile ilişkilendirilmeksizin vergi matrahından indirilmekte iken yeni BES'te bu oran %15'e yükseltilmiştir. 1.1.2013'ten itibaren geçerli olan yeni uygulamada vergi matrahından düşülecek tutara çalışanın ödeyeceği katkı payı dahil edilmeyeceğinden, işverenlerin çalışanları adına daha fazla katkıda bulunabilmelerine olanak sağlanmıştır.
    
  • Çalışanın ödediği katli payları için yeni uygulama
   01.01.2013 tarihinden sonra katkı payı ödemelerinin yapıldığına dair işverene çalışanı adına iletilecek olan tahsilat makbuzlarının, çalışanın bordrosunda isleme alınmaması gerekmektedir. Çalışanın devlet katkısı teşvikini almak için makbuzunu bir kurum veya ilgili birime ibraz etmesine gerek yoktur. Söz konusu teşvik tutarlarının hesaplanması ve katılımcının emeklilik hesabına ödenmesi şirketimizin de dahil olduğu kurum ve kuruluşlarca yapılacaktır.
    
  • İşveren Grup Emeklilik planlarında belirlenen hakediş süresi
   İşveren planlarındaki hak ediş süresi üst siniri 5 yıldan 7 yıla çıkabilmiştir. Hak kazanma süresi, sponsor kuruluş tarafından ödenen katkı payları ile bunların getirilerinin tamamına veya bir kısmına katılımcı tarafından hak kazanılması için işveren grup emeklilik sözleşmesinde belirlenen süredir. Bu süre bir yıldan az yedi yıldan fazla olamaz.

Gündem İçeriği Gündem İçeriğiBireysel Emeklilik Sistemi'nde gerçekleştirilen düzenlemeler hakkında detaylı bilgiye bnpparibascardif.com.tr ve/veya egm.org.tr adreslerinden ulaşabilir veya 444 43 23 Müşteri İletişim Merkezi'mizi arayabilirsiniz.