BNP BNP BNP BNP BNP BNP

Gündem İçeriği Gündem İçeriği

Fon Karmaları

Konusunda uzman fon yönetimi ekibimizin farklı risk ve getiri beklentilerini dikkate alarak en doğru fon karmasını belirlemenizi kolaylaştıracak şekilde hazırladığı risk getiri profilini hemen doldurarak Korumacı, Dengeli, Girişimci veya Atılgan fon karmalarımızdan birini seçebilir ya da fon karmanızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Katılımcının, BEFAS üzerinden diğer şirketlerin kurucusu oldukları fonları tercih etmeleri durumunda, BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. E-şube üzerinden işlem yapılabilir.
Katılımcının, BEFAS kapsamında diğer şirketlerin kurucusu oldukları fonları tercih etmeleri durumunda uygulanacak fon işletim gider kesintisi ile fon toplam gider kesintisine ilişkin bilgilere BEFAS Bilgilendirme Platformu üzerinden ulaşılabilir.

Gündem İçeriği Gündem İçeriği

 • Korumacı Fon Karması

  Korumacı fon karmasının temel amacı yatırımları zamana, enflasyona ve beklenmeyen ekonomik dalgalanmalara karşı korumaktır. Belirlenen fon dağılımı sayesinde katılımcılar mümkün olduğunca az risk almakta, portföyünde ağırlıklı olarak sabit getirili menkul kıymetlere, repo ve mevduata yer verilmekte, bununla beraber karmada yer alan esnek fonlar ile çeşitlendirilerek uzun vadede istikrarlı getiri elde edilmesi amaçlanmaktadır. Korumacı fon karması, portföyünde düşük miktarda da olsa dönemsel olarak bir kaybı kabul edebilen yatırımcılar için uygundur.
   

  Korumacı Fon Karması
  Fon Adı Önerilen Oran
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Borçlanma Araçları EYF 45%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Standart EYF 30%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Mutlak Getiri Hedefli Değişken EYF 25%
 • Dengeli Fon Karması

  Dengeli fon karmasının temel amacı, uzun vade performansını geliştirmek üzere kısa vadede piyasada oluşan dalgalanmaları ve kısmi kayıpları tolere edebilen, enflasyonun üzerinde getiri elde etmeyi amaçlayan, belli oranda risk alabilen yatırımcılar için uygundur. Belirlenen dağılım sayesinde katılımcılar korumacı öneriye göre daha yüksek bir oranda esnek fonlara yatırım yaparken orta seviyede risk almaktadırlar. Portföylerinde ağırlıklı olarak sabit getirili menkul kıymetlere, repo ve mevduata yer verilmekle birlikte, karmadaki fonlarda yer alan hisse senetleri yatırımları ile çeşitlendirilerek uzun vadede istikrarlı getiri elde edilmesi amaçlanmaktadır.
   

  Dengeli Fon Karması
  Fon Adı Önerilen Oran
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Borçlanma Araçları EYF 40%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Mutlak Getiri Hedefli Değişken EYF 40%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Dengeli Değişken EYF 10%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Hisse Senedi EYF 10%
 • Girişimci Fon Karması

  Girişimci fon karmasının temel amacı, yatırımlarında enflasyon üzerinde reel kazanç elde etmeyi hedefleyen, orta-uzun vadeli döneme odaklanarak kısa vadede birikimlerimin değer kaybetmesi ihtimalini göze alabilen, yüksek düzeyde riskli finansal yatırım araçlarına portföyününde kısmen yer verebilecek yatırımcı profili için uygundur. Riskin dengelenmesi için sabit getirili kamu borçlanma araçları ağırlıklı olarak karmada yer almakla beraber esnek ve hisse fon üzerinden katılımcılar hisse senedi yatırımları yapmaktadır. Fon karması makroekonomik göstergelerin iyi seyrettiği dönemlerde olumlu etkilenirken, ekonomik ve politik belirsizlik durumlarında olumsuz etkilenebilir.
   

  Girişimci Fon Karması
  Fon Adı Önerilen Oran
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Mutlak Getiri Hedefli Değişken EYF 40%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Dengeli Değişken EYF 30%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları EYF 30%
 • Atılgan Fon Karması

  Atılgan fon karmasının temel amacı, yatırımlarında enflasyon üzerinde reel kazanç elde etmeyi hedefleyen, uzun vadeli döneme odaklanarak oluşturulan hisse senedi yoğun karmanın getirisinden yararlanmak isteyen, kısa vadede piyasada oluşan dalgalanmaları ve olası yüksek kayıpları tolere edebilen yatırımcılar için uygundur. Karmanın performansı ülke ekonomisinin büyüme hızında artışın, reel faizlerde düşüşün yaşandığı, yani makro ekonomik göstergelerin iyi seyrettiği dönemlerde borsada oluşabilecek yükseliş trendlerinden olumlu etkilenirken, her tür ekonomik ve politik belirsizlik ortamı karma performansını olumsuz etkiler.

  Atılgan Fon Karması
  Fon Adı Önerilen Oran
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Mutlak Getiri Hedefli Değişken EYF 30%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Dengeli Değişken EYF 30%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları EYF 10%
  BNPP Cardif Emeklilik A.Ş. Hisse Senedi EYF 30%

İletişimBize Ulaşın